Loading...

Koronavirusas: Visa informacija ir patarimai tėvams

Didelių įvykių atšaukimas ir savęs izoliacijos skatinimas

Tėvai dirba iš namų, o dideli renginiai sustabdyti. Patarimas vengti perpildytų vietų ir artimo kontakto su kitais žmonėmis. Atšauktos mokyklinės išvykos ​​ir galimas mokyklų uždarymas ateityje. Kas vyksta? Vaikams gali atrodyti painu, ypatingai kai jų kasdienė rutina yra pasikeitusi. Apie virusą kalba visi: laikraščiai, naujienos, televizija, radijas, suaugusieji... Aplink tiek daug informacijos bei nuomonių, jog vaikams gali būti sunku atskirti faktus. Jiems kyla didesnė tikimybė patirti stresą bei nerimą, tačiau atviri pasikalbėjimai gali sumažinti šiuos galimus šalutinius poveikius.

Bet kas tiksliai yra koronos virusas?

Moksliškai paaiškinti vaikams bus per sudėtinga, tad išlaikykime paprastą, tam tikrai vaiko amžiaus grupei tinkamą paaiškinimą. Koronavirusas, dar žinomas kaip COVID-19, yra naujas virusas, kuris gali sukelti tokius simptomus kaip karščiavimas, pasunkėjęs kvėpavimas ir kūno skausmas. COVID-19 yra labai panašus į gripą, tačiau stipresnis gripo kamienas. Ir įprastas gripo virusas, ir COVID-19 yra kilę iš tos pačios ligos šeimos.

Kaip paaiškinti virusą, apie kurį vis dar žinome tiek mažai?

Anksčiau COVID-19 nebuvo žinomas iki praėjusių metų gruodžio, kai jis pirmą kartą oficialiai pasirodė Kinijoje. Neaiškumas gali skatinti vaikams nerimą. Pasikalbėkite su vaikais ir paaiškinkite, jog kol mokslininkai ir gydytojai kuria vakciną, prevencija yra labai svarbi! Natūraliai jūsų vaikui gali kilti klausimų. Pakvieskite juos atvirai aptarti kylančius klausimus ir rūpesčius su jumis. Jei vaikas per jaunas, kad suprastų virusą, stenkitės reguliariai plauti rankas priešais juos ir skatinkite gerą higienos praktiką.

Kokie yra prevencijos etapai?

Izoliacijos etapas: užkrato atvejų aptikimas ir visų kontaktų sekimas, siekiant išvengti ligos plitimo.

Atidėjimo etapas: sulėtėja viruso plitimas ir infekcijos piko metas atidedamas vasaros mėnesiams.

Tyrimų etapas: intensyvesni tyrimai, siekiant daugiau sužinoti apie ligą ir veiksmus, siekiant sumažinti jos poveikį žmonėms

Sumažinimo etapas: ligoninėms teikiama pagalba, reikalinga palaikyti jų paslaugas plintant virusui ir padėti sergantiems bendruomenėje.

Daugelis iš mūsų nėra mokslo ekspertai, ir vaikui gali kilti daug klausimų, kodėl tam tikros priemonės, pavyzdžiui, mokyklų uždarymas, vyksta skirtingu metu visame pasaulyje. Palyginkite etapus su žingsniais, kuriuos vaikas suprastų, pavyzdžiui, medžio augimu ar pyrago kepimo žingsniais. Vaikas supranta, kad vaisių skini tinkamu metu: kai jis prinokęs. Pabandykite paaiškinti, kad panašiai kovos su koronos virusu priemonės taip pat turi būti atliekamos tinkamu laiku. Arba tokia veikla, kaip piešimas, gali padėti vaikui įsivaizduoti, kas vyksta aplink juos. Palaikykite atvirą dialogą, ypač su vyresniais vaikais, ir stenkitės kiek įmanoma išlaikyti įprastą rutiną ir įprastos struktūros jausmą.

Kokie yra Covid-19 simptomai?

Viruso simptomai yra įvairūs, tačiau, kaip jau minėta, jie labai panašūs į gripą. Simptomai gali būti: kosulys, karščiavimas (aukštesnė nei 37ºC), kūno skausmai, gerklės skausmas, sloga ir pasunkėjęs kvėpavimas (sunkiais atvejais).

Kaip sužinoti, ar tai tik gripas ar COVID-19 virusas?

Jei manote, kad jūs arba jūsų vaikas turite Koronavirusą, geriau neikite pas šeimos gydytoją, ligoninę ar vaistinę, o skambinkite Koronos karštąja linija 1808. Jums bus pasakyta, kaip tinkamai elgtis.

Kaip užsikrečiama „Covid-19“ bei kokios jo perdavimo formos?

Užkrečiamųjų formų tyrimai vis dar vykdomi. Vis dėlto yra aišku, kad COVID-19 yra užkrečiamas. Virusas gali būti perduodamas per orą, fiziniu kontaktu ir nehigieniškais paviršiais.

  • Per orą: seilės, čiaudulys, kosulys, kalbėjimas
  • Fiziniu kontaktu: bučiavimasis, rankos paspaudimai ir apkabinimas
  • Nehigieniški paviršiai: mobilieji telefonai, durų rankenos, turėklai, sagos, klaviatūros, viešojo transporto paviršiai, viešieji tualetai

Kaip apsaugoti vaikus nuo viruso?

Labai svarbu laikytis ekspertų siūlomų higienos rekomendacijų:

  • Prevencija prasideda nuo rankų plovimo. Skatinkite vaikus plauti rankas kelis kartus per dieną, ypač jei esate kažkur išvykę. Pasiimkite su savimi sanitarijos priemones
  • Būkite pavyzdžiu! Įsitikinkite, kad vaikai mato, kaip jūs reguliariai plaunate rankas
  • Nuplaukite rankas muilu ir bent 20 sekundžių plaukite šiltu vandeniu
  • Venkite artimo kontakto su blogai besijaučiančiais asmenimis
  • Stenkitės neliesti savo veido neplautomis rankomis
  • Užsidenkite savo kosulį ir čiaudulį popierinėmis servetėlėmis, o jei neturite servetėlės po ranka, naudokite rankovę. Paskui būtinai išmeskite panaudotą servetėlę.

Higiena gali būti žaisminga!

1) Lipdukų schema.

Skatinkite vaikus plauti rankas, apdovanodami juos lipduku kiekvieną kartą nusiplovus rankas. Kuo jie švaresni, tuo daugiau lipdukų uždirbs!

2) Dainos!

Padrąsinkite vaikus plauti rankas rekomenduojamą laiką, padėdami vaikui sukurti ar padainuoti žinomą dainą, trunkančią 20 sekundžių. Galite naudoti melodijas „Su gimimo diena“, „Linksmų šv. Kalėdų“ ar bet kokią kitą dainą. Paaiškinkite, jog pasibaigus dainai/melodijai jie gali nustoti plauti rankas.

Dalinkitės informacija atsakingai

Vienas iš svarbiausių dalykų, kurį reikia padaryti - išlikti ramiems ir racionaliems. Atminkite, kad žinojimas yra pirmasis žingsnis siekiant apsaugoti save ir kitus. Tačiau atsargiai ir atsakingai dalinkitės informacija su vaikais, jog nekiltų panika ir painiava.

Vaikai turi teisę žinoti apie tai, kas vyksta pasaulyje, tačiau tėvai taip pat yra atsakingi už tai, kad sušvelnintų nereikalingą paniką ir baimę. Draugiškai, supaprastintai ir atvirai kalbėkite apie tai, kas vyksta pasaulyje iš patikimų šaltinių.

Laikykitės pažįstamos rutinos

Esant nerimą keliantiems vaizdams, labai lengva pajusti mus supantį nerimą. Vaikams gali būti sunku atskirti tai, ką jie girdi ir mato internete ar per televiziją, ir savo asmeninę tikrovę. Laikykite savo namų aplinką be streso, numatydami laiką linksmai veiklai ir vengdami pernelyg daug naujienų.

Vaikus ramina pažįstamos rutinos jausmas, todėl stenkitės laikytis jiems įprastos rutinos ir nustatyto grafiko.

Skatinkite savo vaikus teisingo požiūrio.

Vaikai atspindi savo tėvų požiūrį, todėl jūs esate atsakingi už tai, kad perduotumėte ramų ir supratingą požiūrį savo vaikams. Priminkite savo vaikui, kad neverta nusiminti, erzinti kitus ar elgtis nepagarbiai, kalbant apie COVID-19.

Pastarosiomis savaitėmis mes matėme išankstinio nusistatymo ir netolerancijos epizodus. Įsitikinkite, kad jūsų vaikai supranta, kad virusas neturi nieko bendra su jūsų tautybe, kalba ar religija.

Palaikykite ryšį su savo vyresniais giminaičiais

Vienas didžiausių ateinančių savaičių klausimų bus senyvo amžiaus žmonių izoliacija, kuri daugeliui vaikų reikš nematyti savo senelių. Vis dėl to, išlaikyti ryšius tarp šeimos ir senelių yra įmanoma. Mums nepaprastai pasisekė gyventi pasaulyje, kuriame technologijos mus vienija. Tokios priemonės kaip „Facebook“, „Whatsapp“, „Skype“, „Facetime“ bei daugelis kitų padės palaikyti šeimos ryšius.

Kaip elgtis, kai mokyklos uždaromos?

Nors vaikai gali džiaugtis, jog nereikės eiti į mokyklą, tačiau tėvams idėja, kad vaikai namuose bus ilgesnį laiką yra gana nerimąstinga ir suprantama. Kaip išlaikyti rutiną? Ar mano vaikai praleis mokslus? Kaip aš juos užimsiu? Tai tik keli klausimai, kurie kils daugelio tėvų galvose. Jei vaikų yra prašoma likti namuose, svarbu įsitikinti, ar stengiatės laikytis nustatytos tvarkos. Tai reiškia, kad reikia atsikelti ir pradėti dieną maždaug tokiu metu, kokiu paprastai tai darytumėte darbo dieną, taip pat išlaikyti pietų, vakarienės bei miego metą, kaip įprasta.

Vaikus nuramina pažįstamas rutinos jausmas, o laikydamiesi grafiko tėvai taip pat galės dirbti iš namų.

Išbandykite ir pasistenkite įtraukti linksmų užsiėmimų: kepimo, dažymo, teatro, dainavimo ar šokių. Visos šio veiklos padės atitraukti vaikus nuo galimo nerimo ar baimės, supančios virusą.

Palaikykite savo dienas įvairias ir suplanuokite bent vieną veiklą per dieną. Žinoma, tikriausiai neturėsite galimybės užsiimti veiklomis su vaikais visą dieną, tad nusiteikite, jog vaikai skųsis, kad jiems nuobodu. Leiskite jiems užsiimti patiems lavinti esminius įgūdžius, kaip savarankiškumas ir kūrybingumas.

Jei turite senyvo amžiaus giminaičių, kurie taipogi leidžia laiką namuose, suplanuokite laiką jiems pabendrauti su šeima. Pakvieskite juos vakarieniauti vaizdo skambučio metu arba paprašykite perskaityti istoriją telefonu. Tegu tai buna linksma ir lengva veikla, kuri būtų naudinga ir seneliams, ir vaikams. Trūksta inspiracijos, kaip suderinti laiką vaikams, darbus ir kitas veiklas? Peržiūrėkite Yoopies namų vadovą.

Jeigu dirbate iš namų ar turite atlikti kitus namų ruošos darbų, galite rasti auklių pasiūlymus čia: https://yoopies.lt/vaiku-prieziura