Loading...

Sutartis už auklės paslaugas: ką svarbu žinoti tėvams

Pasirašyti sutartį nėra prievolė, tačiau būtų tikslinga. Raštu suderintų detalių dažniausiai geriau laikomasi. Išsiskyrus nuomonėms, bet kada galėsite besti pirštu į sutartį.

Atkreipkite dėmesį, jog auklei dirbant pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, jums nereikės rūpintis auklės atostoginiais bei kitais mokesčiais, nes auklė juos susimoka pati. Taipogi, jeigu auklė dirba pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, turite galimybę susigražinti net iki 400 eur., deklaruojant pajamas kiekvienų metų balandžio mėn. Daugiau informacijos apie lengvatą galite rasti čia.

Ką reikėtų įtraukti į sudaromą sutartį su aukle?

Pasistenkite į sutartį įtraukti visus aspektus, net jei jie gali pasirodyti nereikšmingi, kad vėliau nebūtų dėl ko ginčytis. Žinokite, jog bet koks dviem egzemplioriais surašytas ir abiejų šalių pasirašytas susitarimas jau yra dokumentas. Taigi, kas turi "keliauti" į sutartį? Svarbiausios sutarties dalys turi apimti:

 1. Konfidencialumas. Jūs turite teisę paprašyti, tiksliau – reikalauti, kad niekam nebūtų atskleista informacija nei apie mažylį, nei apie jus, nei apie jūsų namus. 
 2. Darbo laikas. Tiksliai nurodykite auklės darbo valandas. Jei neturite tikslaus grafiko, nurodykite darbo valandas per dieną ar savaitę bei sutarkite kiek laiko prieš darb pradžią, turėsite pranešti auklei jos darbo valandas. Jei pageidausite, jog auklė retkarčiais dirbtų viršvalandžius (vakarais ar savaitgaliais) arba kartu vyktų su jumis atostogų, nepamirškite aptarti ir šių sąlygų. Ir ativrikščiai, ar auklė retkarčiais galės paprašyti laisvo pusdienio, pavyzdžiui, prireikus nueiti pas gydytoją ar susitvarkyti kitus skubius reikalus. 
 3. Darbo užmokestis. Atlyginimas auklei turi būti mokamas sutartu laiku. Suma gali priklausyti nuo jūsų susitarimo – už valandas, savaitę ar mėnesį. Paprastai valandinė auklytė kainuoja brangiau, nei ta, kuri dirbą visą dieną. Nepamirškite aptarti ir viršvalandžių klausimo, jeigu įkainis skirsis - nurodykite ir viršvalandžių atlyginimą.
 4. Maistas. Čia yra visiškai susitarimo reikalas. Maisto klausimas priklauso ir nuo auklės darbo valandų, t.y. auklei dirbančiai tik kelias valandas per dieną gal ir nebus toks aktualus maisto klausimas, tačiau visuomet geriau aptarti, kad vėliau nekiltų klausimų. Galite pasiūlyti auklei neštis savo maistą, kurį pas jus tik pasišildys. O galite susitarti ir tai, kad auklė valgys tai, ką gamins jūsų mažyliui.   
 5. Papildomi darbai. Pagrindinė auklės pareiga – rūpintis mažyliu ir sutvarkyti jo kambarį ar buvimo zoną, tiksliau – palikti namus tokius, kokius ir surado. Dėl papildomų darbų (kambarių tvarkymo, drabužių skalbimo ar lyginimo, maisto visai šeimai gaminimo) turėtų būti deramasi atskirai. 

Papildoma informaciją, kurią būtų gerai aptarti ir įsitraukti į sutartį:

 1. Režimas. Nurodykite, kokio režimo pageidaujate: kada mažylį guldyti, kada maitinti, kada vesti į lauką. Jei manote, kad auklė turi visa tai žinoti, smarkiai klystate – kiekvieni tėvai nustato skirtingą rėžimą. Pavyzdžiui, vieniems tėvams labai svarbu, kad mažylis kuo daugiau laiko praleistų kieme, net jei oro sąlygos nėra pačios palankiausios, o kiti tėvai įsitikinę, kad į lauką reikia eiti tik šviečiant saulei. 
 2. Maitinimas. Aptarkite, kieno pareiga gaminti maistą. Kiek ir ką jūsų vaikas valgys, ko jis valgyti negali, ypatingai, ar turi alergijų. Jei nenorite, kad užkandžiautų tarp pagrindinių maitinimų arba valgytų tik vaisius, apie tai taip pat nepamirškite pasakyti. Būtinai aptarkite, kaip auklei elgtis, jei vaikas nevalgo – ar žūtbūt mėginti jam įsiūlyti, ar nebūtinai. Jei namie yra vyresnių vaikų, turi būti susitarta, ar auklė turi gaminti jiems, ar turi pasirūpinti, kad jie pavalgytų ir pan.
 3. Veikla. Išreikškite savo lūkesčius, kaip norėtumėte, kad prabėgtų jūsų atžalos diena. Jeigu norite, kad vaikas kaskart eitų tik į parką, o ne sėdėtų kiemo smėlio dėžėje, o galbūt norite, jog kiekvieną dieną vaikas praleistų skirtingai, užsiimant skirtinga veikla? Tą taipogi svarbu nurodyti, kad auklė žinotų jūsų lūkesčius. Taip pat, ar grįžus namo vaikui galima kartais įjungti filmukus, ar televizoriaus žiūrėjimas yra draudžiamas? Aptarkite įvairiausias veiklas, kurias norite, jog jūsų vaikas užsiimtų arba visai neatliktų, pavyzdžiui, knygelių skaitymas, žaidimas su kitais vaikais ir kt.
 4. Tvarka. Nuspręskite, ar auklės pareiga tik sutvarkyti mažylio išmėtytus daiktus, ar dar ir išskalbti jo suteptus drabužėlius. Ar ji turi išplauti tik vaiko dubenėlį, ar dar ir puodą, kuriame virė maistas, nuvalyti vyryklę. Gali būti ir taip, kad auklės nuomone, ji pasitarnaus, jei radusi laisvo laiko patvarkys namus, o jums priešingai – visai nesinori, kad svetimas žmogus kištųsi į jūsų buitį.
 5. Laikas, kai vaikas miega. Pasikalbėkite, ką tuo metu norėtų veikti auklė ir ar tai jums priimtina. Ar ji gali tyliai žiūrėti televizorių, kalbėti telefonu, ar norite kad tuo metu aptvarkytų namus ir kt.
 6. Higiena. Kiekvieno asmens higiena yra skirtinga ir kas jums gali atrodyti savaime suprantama, kitam asmeniui taip nepasirodys. Tad būtinai pasirūpinkite, jog auklė žino jūsų šeimos higieną. Pavyzdžiui, nurodykite, jog auklei su mažyliu sugrįžus iš lauko, yra reikalinga pirmiausia nusiplauti rankas. Taip pat su rankų plovimu prieš maisto valgymą. Nepamirškite aptarti su aukle, ar norite jog ji nupraustų jūsų vaiką ir paruoštų miegui, ar tai jūsų ritualas.